बौद्ध समाजको मौलिक शिक्षा

शिक्षा

उनले दिएको ज्ञानानुशासनअनुसार जिउँनाले नै बुद्धि, करुणा अनि दुःखबाट मुक्ति पाउन सकिन्छ। दु:खलाई केवल टाढा गर्न सकिन्छ। सङ्घर्ष गर्नाले दुःख पराजित हुन सक्छ। बुद्ध शब्दमा: ‘दु:खबाट शिक्षा पाउछन् अनि दु:खबाट बाहिर निकास हुन्छ’ पाइन्छ।


सपना छेत्री


बुद्ध शब्दको अर्थ हुन्छ, जागृत वन। जो संस्कृतको मूल बुद्धबाट आएको हो। नेपालीमा भन्दा यसको अर्थ – ‘सचेतताको लागि’ हुन्छ।

ऐतिहासिक बुद्ध चाहिँ एक साधारण मान्छे थिए।  तर आफैंमा असाधारण। उनले खोजेको बाटोमा जोकोही पनि हिँड्न सक्छन्। उनी प्रथमतः बुद्ध थिएनन्। उनी अघि पनि बाटो बनाउने धेरै महामानव थिए। उनी कुनै देवता, पैगम्बर वा कुनै पनि प्रकारका अलौकिक प्राणी पनि थिएनन्। उनी थिए,  हामीजस्तै जन्मिएका साधरण मानव। तर एक उल्लेखनीय मानव।

जसले साँचो ज्ञान, करूणा अनि दु:खबाट मुक्ति पाउने बाटो खोजेका हुन्। उहाँले ‘एक प्राचीन शहरको निम्ति एक प्राचीन बाटो’-लाई फेरि खोजेका हुन्। जुन बाटो हिँड्न सबैले भुलिसकेका थिए। आफ्ना स्वयंका प्रयासहरूका माध्यमबाट उहाँ मुक्तिको लागि दु:खबाट बाहिर निकाल्ने बाटो खोज्न सक्षम भएका हुन्। अनि जो उनका अनुयायी छन्, उनीहरूले त्यो बाटोलाई सबैको निम्ति खुला राखेका छन्।

बुद्धले कहिले पनि भनेनन्, म भगवान हूँ। जसले ब्राह्मण्ड निर्माण गरेका हुन्। उनले कानून अनि धर्ममा भएका प्रत्येक माध्यममा हिँड्न सन्देस दिएका छन्। जीवन र समाजलाई अनुशासन, नियम दिएका हुन्।

 उनले दिएको ज्ञानानुशासनअनुसार जिउँनाले नै बुद्धि, करुणा अनि दुःखबाट मुक्ति पाउन सकिन्छ। दु:खलाई केवल टाढा गर्न सकिन्छ। सङ्घर्ष गर्नाले दुःख पराजित हुन सक्छ। बुद्ध शब्दमा: ‘दु:खबाट शिक्षा पाउछन् अनि दु:खबाट बाहिर निकास हुन्छ’ पाइन्छ।

मौलिक बौद्ध सिद्धान्तहरूमा  निम्नलिखित कुरा पाइन्छ:

(१) परिवर्तन (२) दुःख (३) ‘म’होइन

पहिलो :  परिवर्तनः  मूल तथ्यलाई इङ्गित गराउँछ। संसारमा केही पनि निश्चित वा स्थायी हुँदैन। हामी आफै शारीरिक, भावनात्मक अथवा मानसिक रूपले एकै प्रकारका हुदैनौं। भनौं भने दस साल पहिला – या दस मिनट पहले पनि! हामी जस्तो प्रकारको थियौं त्यो पछि त्यस्तै हुदैनौं। जस्तै बालुवालाई स्थानान्तरित गर्दा अथवा प्राणीहरूलाई स्थानान्तरित गर्दा, स्थायी सुरक्षा खोज्नु अथवा जस्ताको त्यस्तै हुनु सम्भव हुँदैन।

दोस्रो : सङ्केतको रूपमा, हामीले पहिला नै देखेका छौं कि जुन प्रकारको दु:खको अनुभवले भगवान बुद्ध उनको महान आध्यात्मिक खोजको निम्ति निक्लेका हुन्, जबकी पीड़ा मूल शब्द, दु:खको एकदमै राम्रो अनुवाद होइन। दु:खको तात्पर्य जीवनमा असन्तोषजनक अनि अपूर्ण प्रकृति भनेको हो। बौद्ध के मान्छ भने जीवनमा सुख हुन्छ, तर हामीले के बुझ्न पर्छ भने यो अस्थायी हुन्छ अनि सबैभन्दा भाग्यशाली मानवमा पनि दु:ख हुन्छ। खुशी, परिवर्तन अनि अपूर्णताको कानूनको अधीन हुन्छ।

तेस्रो : ‘म’ होइन: बुद्धले के भनेका छन् भने मानव कोही पनि चिरस्थायी वा अपरिवर्तनीय वस्तु होइनन्। कुनै  आत्मा वा स्वयंमा ‘म’ भन्ने स्थिर भाव हुन सक्छ। ‘आई’ -को पूरा विचार वास्तवमा मूल रूपमा नै भुल हो जसले आफ्नै तत्वहरूलाई अस्थिर अनि अस्थायी सङ्ग्रहमा स्थापित गर्ने कोशिश गर्छ। एक गाड़ीको पारम्परिक उपमा हेर्दा, त्यो गाड़ीलाई उसको मूल घटकहरूमा विभाजित गर्न सकिन्छ -axle, चक्का, शफ्ट, साइड इत्यादि।  हाम्रोमा सबै घटकहरूको थुप्रो छ। यही प्रकारले ‘म’ विभिन्न तत्वहरूको समुच्च (खण्ड)ले बनेको छ: रूप (रूप-खण्ड), भावना-संवेदना (सुखद, अप्रिय, तटस्थ), (वेद-खण्ड), धारणा (सन्या-खण्ड), वासनात्मक मानसिक गतिविधिहरू (संखारा-खण्ड), इन्द्रिय चेतना (विन्ध्या-खण्ड)।

चार महान सत्य

दु:खको साँचो सत्य (२) दु:ख उत्पत्ति उदयको सत्य (३) दु:ख समाप्तिको सत्य (४) दुःख समाप्तिको मार्गको निम्ति अग्रणी मार्गको उदयको

महान आठ  पथ

(१) सही दृश्य। (२) राइट थट। (३) राइट स्पीच। (४) अधिकार क्रिया। (५) सही आजीविका। (६) राइट एफर्ट। (७) राइट माइन्डफुलनेस। (८) सही एकाग्रता।

सामान्य रूपमा

‘केही नराम्रो कर्म गर्न होइन; राम्रो खेती गर्न; कसैको हृदयलाई शुद्ध गर्न –  बुद्धको उपदेश हो।

बौद्ध आफ्नो दिनहुँ जीवनमा पनि बौद्ध गुणहरूलाई  सक्रिय रूपले अभ्यास गर्ने प्रयास गर्छ। सम्पूर्ण बौद्ध अभ्यासीहरूको अन्तिम लक्ष्य त्यही जागृतिलाई ल्याउनु हो जो स्वयं बुद्धले मन अनि जुनूनबाट सक्रिय परिवर्तन ल्याएर अनि ‘म’ को खोजीको माध्यमले प्राप्त गरेका हुन्।

सक्दो सेयर गर्नुहोस्-

फेसबुकबाट तपाईको प्रतिक्रिया

प्रतिक्रिया

रसिलो, स्वादिलो गुन्द्रुकको निम्ति सम्पर्क गर्नुहोस 👇 [email protected] +919563441432

आजका समाचारहरू

विज्ञापन